Tığ İşi Kirpikli Bere Yapılışı Videolu Anlatım

Tığ İşi Kirpikli Bere Yapılışı Videolu Anlatım

Tığ İşi Kirpikli Bere Yapılışı Videolu Anlatım

Merhabalar www.sosyalhanim.com örgü severler ben Nur Sosyal  bugün çok istek alan bir bere modelini  sizlerle paylaşmak istiyorum duruşu görüntüsü çok güzel olan bu modelin hem videolu anlatımı hem de detaylı anlatımı yapılacaktır. Beremizin detaylı anlatıma geçmeden önce    resmini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Beremiz çok fazla istenen bir bere modeli bu bereyi bebek ve çocuklar için kullanabilirsiniz. Ben daha önce  tek renk ve küçük bir bere yapmıştım sizler için bugün hem renkli hem de büyük bir bere yapacağım ki büyük bir bere yapmak isteyen arkadaşlarımıza kolaylık olsun.

Evet arkadaşlar öncelikle bere yapacağımız ipliğimizi alıyoruz  tığımızla birlikte ipimizi sağlamlaştırıyorum.

Desenimizi  8 desem üzerinde yapacağım  toplamda 102 tane zincir çekiyorum 102 tane zincir çekerek tekrar sizlere dönüyorum toplamda 102 tane zincir çektim başlangıç noktasına geldim ve ilk baştaki zincirimi içine sık iğne ile battım. Birleşim işlemini yaptım 3 tane zincir çektim bir doladım aşağıdaki yaptığım zincirin içerisine battım 2 seferde yukarı çıktım her zincir için birer adet 2 li tırabzan yaparak sıra sonuna kadar  gittim.

Ve sıra sonuna geldim yapmış olduğum 2li tırabzanları birbirine sık iğne ile birleştirdim. 3 adet zincir çektim  bir doladım alt kısımdaki tırabzanımın  hemen arkasından tığımı geçirdim ve 2 seferde  ikişerli olacak şekilde yukarı çıktım.

Diğer tırabzanımı da geriden alarak 2 seferde yukarı çıkıyorum.

Bir önden alarak bir arkadan alarak sıra sonuna kadar bu işlemi tekrar ediyoruz. Bu kısım beremizin lastik kısmı arkadaşlar birkaç sıra bu şekilde yaparak lastik kısmını istediğimiz kalınlıkta oluşturuyoruz.

Ben lastik kısmını 4 sıra yaptım daha sonra  sık iğne ile birleştirme işlemini yapıyoruz ve bir zincir çekip ipliğimi kesiyorum.

İpliğimi kestiğim yere çengelli iğnemi takıyorum. Bu iğneyi başlangıç noktasını belirginleştirmek için takıyoruz arkadaşlar. Çengelli iğnemizi bir alt sıraya takıyoruz.

Şimdi renkli bölüme geçeceğiz arkadaşlar. İpliğimi kestiğim yerden diğer renk ipimi alarak örgüme devam edeceğim. İki adet zincirle renkli ipimizi sağlamlaştırıyoruz. 2 Adet zincir çekiyorum alt boşluk kısmına aynı yere batarak sık iğnemizi yapıyoruz.

Hemen yanına 2. Sık iğnemi yapıyorum tığımın üzerine 5 tane trabzanımı sayıyorum onları geçiyorum 6. Tırabzanımızın tepesine batarak ipimi uzatıp 2 seferde çıkıyorum.  Yine tığımın başına bir dolayıp aynı yere batarak ipimi uzatıp 2 sefer de çıkıyorum.11 adet bu şekilde uzatılmış tırabzan yapıyorum aynı boşluğa. Burada tırabzanlardan bir yelpaze oluşuyor yine 5 adet tırabzan sayıp geçiyoruz ve 6. Tırabzanın tepesine batıyoruz.

Sık iğne ile bu yaptığımız yelpazemizi sabitliyoruz. Hemen yanına 2. Sık iğnemizi yapıyoruz  tığımızın başına 1 kez dolayıp 5 sık iğne atlayıp 6.sık tırabzanımızın tepesi ne batıp ipimizi uzatıyoruz. 6. Tırabzanımızın tepesine batarak ipimi uzatıp 2 seferde çıkıyorum.  Yine tığımın başına bir dolayıp aynı yere batarak ipimi uzatıp 2 sefer de çıkıyorum.11 adet bu şekilde uzatılmış tırabzan yapıyorum aynı boşluğa. Burada tırabzanlardan bir yelpaze oluşuyor yine 5 adet tırabzan sayıp geçiyoruz ve 6. Tırabzanın tepesine batıyoruz.

Sıra sonuna kadar bu yelpazemizden yapıyoruz. Yelpazelerimizi yaptım yene son köse kısmına geldım 5 adet tırabzan sayıyorum ve ilk baştaki sık iğnenin üzerine kaydırarak batma işlemimi gerçekleştiriyorum. 2 adet  zincir çekiyorum aynı noktaya sık ine yaparak batıyorum hemen yanına yine bir adet sık iğne yapıyorum.

İlk tırabzanıma tığımı geride olacak şekilde batıyorum. Ve buraya bir adet sık iğne yapıyorum. Hemen yanındaki tırabzana da aynı işlemi yapıyorum aralardaki sık iğnelere de her birinin üzerine yine bir adet sık iğne  yaparak sıra sonuna kadar bu işlemi tekrarlıyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.