Sivilceye Neden Olan Etkenler ve Önleme Yolları

30.09.2020
309
Sivilceye Neden Olan Etkenler ve Önleme Yolları

Sivilceye Neden Olan Etkenler ve Önleme Yolları

Sivilce durumu halk arasında akne olarak bilinen kıl köklerinin ve yağ bezelerinin tıkanması durumudur. Bu tıkanmanın ardından cilt sivilce oluşumu ile tepki vermektedir.

Sıklıkla ergenlik döneminde görülen bu durum bazı kişilerde ilerleyen yaşlarda da gözlenebilmektedir. Sivilce oluşum yaşı ve miktarı kişinin cilt tipi ile doğrudan ilişkilidir.

Sivilce Oluşum Nedenleri

Cilt gözeneklerinin tıkanması burada bulunan bakterilerin üremesi için harika bir ortam oluşturur. Bu durum da sivilce olarak kendini gösterir. Sivilce oluşumunu tetikleyen faktörler:

  • İlaç kullanımı
  • Bazı hormonların normalden daha aktif olması
  • Cilt tipinin fazla yağlı yapıda olması
  • Cilt  gözeneklerinin yağ ya da kir gibi dış etkiler tarafından tıkanması
  • Tahriş durumu
  • Cildin nem dengesinin bozulması

gibi faktörlerdir.

Sivilce oluşumunu tetikleyen daha farklı faktörler saymak mümkün olsa da burada bahsedilen faktörler en çok etkili olanlardır.

Akne Oluşumu Hangi Dönemlerde Yoğun Görülür?

Cildinde sık sık akne görülen kişilerin bile belirli dönemlerde bu sorundan daha çok yakındıkları görülmektedir. bu da demek oluyor ki sivilce problemi kişilerde farklı dönemlerde farklı etkinlik seviyesinde görülmektedir.

Aknenin daha sık görüldüğü bu dönemler:

  • Ergenlik dönemi
  • Hamilelik
  • Adet döngüsünün görüldüğü dönem
  • Stres altında kalınan dönemler

olarak özetlenebilir.

Özellikle ergenlik döneminde gözlenen sivilce miktarının normalin çok üzerinde olduğu bilinmektedir. Gençlerin neredeyse hepsi ergenlik döneminde sivilce problemi yaşamaktadır.

Buna ek olarak kadınların hamilelik döneminde hormonlarında yaşanan değişiklikler sebebiyle belirli aralıklarla sivilce problemi yaşamaları muhtemeldir.

Buna ek olarak herhangi bir döneme ya da dış faktöre bağlı olmaksızın kişinin cilt tipine çok yağlı olması sürekli olarak gözeneklerin tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu durumdaki kişilerde hemen her yaşta sivilce gözlenirken ergenlik döneminde bunun yoğunluğu bir miktar daha artabilir.

Sivilce Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında hemen herkes tarafından nasıl göründüğü gayet iyi bilinen sivilceler kişinin cildinde ve özellikle yüz bölgesinde küçük kırmızı noktacıklar olarak belirmektedir. Bu noktacıkların üzerinde daha küçük ve beyaz noktalar bulunmaktadır.

Sivilceler genel olarak herhangi bir rahatsızlık durumu yaratmazlar. Sivilcelerin yaratıkları rahatsızlık durumu çoğunlukla estetik görünüm üzerindedir. Ancak bunun dışında sivilcenin oluşum evresinde önemli ağrılar yaratması muhtemeldir. aynı zamanda sivilce oluştuktan sonra da sivilcenin bulunduğu bölgeye herhangi bir temas durumunda acı hissedilmesi de sık sık yaşanan bir durumdur.

Sivilcelerin belirtileri genellikle tipik ve küçük çaplı olmaktadır. acaba bazı durumlarda kişiler de sivilcenin daha ciddi bir hal aldığı görülmektedir. bu gibi durumlarda bahsedilen küçük kızarıklık ve şişlik yerine oldukça büyük bir nodüle bırakabilir. Bu tip nodüllerin konuşması büyük oranda ağrı verici olabilir.

Nodül oluşumu gözlenen durumlarda genellikle bir uzman yardımıyla tedavi sağlamaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin yaşadığı ağrı ve acı etkisi ile son derece sinirli ve huysuz olması da beklenir.

Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilce tedavisine karar verirken en önemli nokta kişinin yaşadığı sorunun durumudur. Bazı kişiler sadece cilt temizleyici ve nemlendirici kremler kullanarak çok büyük oranda iyileşmeler göstermektedirler.

Yağlı ciltlere sahip kişilerin gözenekleri çok daha kolay tıkandığı için bu kişiler genellikle basit bakım ürünlerinden fayda göremezler. Bu gibi durumlarda doktor kontrolünde ilaç tedavisi başlatılır. İlaç tedavisi genellikle hormonların kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

İlaç tedavisi kişide belirli bir süre devam eder ve ardından sonlandırılır. Bu noktadan sonra kişi yine rutin cilt bakım yöntemlerini uygulamaya başlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.