Saçları Canlı ve Nemli Hale Getiren Doğal Maskeler

Saçları Canlı ve Nemli Hale Getiren Doğal Maskeler

Saçları Canlı ve Nemli Hale Getiren Doğal Maskeler

Saçlar gün içinde pek çok farklı etken tarafından yıpratılmaktadır. Saçların bu yıpratıcı etkiye dayanabilmesi için düzenli olarak bakım yapılması gerekir. Ancak düzenli olarak bakım yapılan saçlar sürekli olarak yıpratma etkisi gösteren bu dış faktörlerden korunabilir.

Saçları Yıpratan Etkenler Nelerdir?

Gün içinde saçları yıprattığı bilinen pek çok faktör bulunmaktadır. bu faktörlerden bazıları kontrol edilebilir durumdayken bazılarını engellemek ya da kontrol etmek mümkün değildir.

Saçları yıpratan bu faktörler:

  • Güneş Işınları
  • Toz
  • Kir
  • Sert ve kireçli sular
  • Yanlış kullanılan bakım ürünleri
  • Kalitesi bakım ürünleri
  • Saçı çok sık düzleştirmek
  • Saç üzerinde sık sık işlem yaptırmak

olarak sıralanabilir. Bu faktörlerden bir kısmı kişinin kendi kontrolündedir ve engellenmesi mümkündür. Ancak güneş ışınları, toz ve kir gibi faktörler genellikle engellenmesi mümkün olmayan faktörlerdir. bu faktörlerin zararlı etkilerini minimuma indirilebilmesi için de saçların maksimum seviyede bakımlı olması gerekir. Bu bakımı sağlamak için saçları besleyen farklı saç maskeleri bulunmaktadır.

1. Zeytinyağı ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Zeytinyağı saçları derinlemesine nemlendirmesi ile bilinmektedir. Bunun yanında Hindistan cevizi yağı da saçların iyi seviyede beslenmesini sağlamaktadır. Bu iki yağın birlikte kullanılması hem saç diplerinin hem de saç uçlarının ihtiyaç duydukları bakımı elde etmelerini sağlamaktadır.

Maskenin hazırlanması için 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı birleştirilir. Bu yağların üzerine 1 adet yumurta eklenir ve yaklaşık olarak 30 mililitre su eklenir. Suyun ılık olması son derece önemlidir. Malzemeler karıştırıldıktan sonra maske hazırlanmış olur. maskeden maksimum verimi almak için haftada bir kez uygulanması yeterlidir.

2. Avokado Yağı Maskesi

Avokado başta saç dipleri olmak üzere saçları besleyen önemli yağlardan birine sahiptir. Avokado maskesi de saç diplerinde besleyerek daha sağlıklı ve parlak bir görünüme bürünmelerini sağlamaktadır.

Bu maske hazırlanırken avokado yağı tek başına kullanılabileceği gibi aynı zamanda zeytinyağı ile birlikte de kullanılabilir.

Saç miktarına göre avokado yağının içine tarçın ekleyin. Daha sonra aynı karışımın içine yarım limon suyu ekleyin. Ardından karışımı saç diplerinden saç uçlarına olacak şekilde uygulayın.

Maske uygulandıktan sonra en az 30 dakika saçta beklemesi gerekmektedir. ardından saç bol su ile yıkanır ve bu işlemden sonra da şampuan ile güzelce tekrar yıkanır. Maskenin etkili olabilmesi için haftada en az bir en fazla 2 kez uygulanması gerekir.

4. Badem Yağı ve Bal Maskesi

Bir diğer son derece etkili saç bakım yağı badem yağıdır. Badem yağı özellikle saç diplerine yoğun bir bakım yaparak saçların daha gür ve canlı çıkmasını sağlar. Bu özelliği sebebiyle çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine kadar pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Badem yağının bakım özelliklerinden daha verimli bir şekilde yaralanarak güzel bir saç bakım maskesi elde etmek için 1 adet yumurta ve bir yemek kaşığı bala ihtiyaç duyulmaktadır.

1 adet yumurta için bir yemek kaşığı badem yağı ve bir yemek kaşığı bal kullanılmalıdır. Kişinin saç miktarına göre porsiyonlar aynı ölçekte artırılabilir.

Hazırlanan formül kişinin saçını uygulandıktan sonra mümkün olduğunca uzun süre bekletebilir. Badem yağı genellikle gece uygulanır ve sabah temizlenir. Ancak yumurta ve bal ile birleştikten sonra bu maskenin 2-3 saat aralığında uygulanması yeterlidir. ardından saçan temizlenmesi için bol su ile yıkanması ve sonrasında da şampuan ile güzelce arındırılması gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.