Mevsimlik Tığ İşi Bebek Yeleği Yapılışı Videolu Analatım

Merhabalar örgü severler  bugün sizlere mevsimlik tığ işi bebek yeleği  yapılışını  anlatmak istiyorum.

Yeleğimiz 1 /  1,5 yaş bebeklere uygundur verilen sayıları artırma işlemi yaparak  yeleğin  diğer yaşlara uygun şekilde örebilirsiniz.

Mevsimlik Bebek Yeleği İçin Gerekli Malzemeler;

Orta kalınlıkta bebek yünü

2 Numara Tığ

1 Adet Makas

3 Adet düğme

Mevsimlik Bebek Yeleğimizin Ölçüsü;

Yeleğimiz inin omuz ucundan etek ucuna kadar boyu; 34 cm

Yaka Oyuntusundan Etek ucuna kadar olduğu uzunluğu ; 30 cm

Yeleğimizin Genişliği ; 26 cm

Yeleğimizin Ölçüleri 1 / 1,5 yaşa Uygundur

Siz  yeleği büyütmek istediğiniz zaman yaka kısmını önce  ölçmeniz gerekiyor ondan sonra zincir sayısını ona göre artırmanız gerekiyor.

İlk yaka sırası biraz küçük daha sonra yaka kısmının bir sıra da  arttırma yaptığımız için  büyükbenim bebek yeleğimin açılmış  yaka kısmı 37 cm dir.

Mevsimlik yeleğimizin Detaylı Anlatımı

Evet  tığ işi  mevsimlik yeleğimiz de ben 100 gram olan iplerden 360 metre uzunluğunda bir ip kullandım. Bebek yeleğimiz bittiği zaman ise benim bir tam yumağından  çok az bir ip kaldı .

Bu kadar ip arttı Bugün yapacağımız Yeleğimiz  açık toz pembe renginde ip kullanacağım .

Orta kalınlıkta bebek yünümüz var açık pembe renkte. Ben 2 numara  tığ  kullanıyorum elim buna alışkın kızlar. Bir adet de Makasımız var ön taraf içinde 3 adet de düğmeye ihtiyacımız var.

Evet sevgili Örgü Severler tığımızı elimize alıyoruz ipimize bir düğüm atıyoruz ve başlıyoruz zincir çekmeye zincirlerimizi biraz gevşek örelim  ki hanımlar batmak kolay olsun.

Yaka kısmına 100 adet zincir çekerek mevsimlik bebek yeleğimize başlıyoruz. 100 adet zincirimizi çektik 6 adet zincir deliğimizi atladık ve 7.ye  bir dolayıp batıyoruz 3 seferde  yukarı çıkıyoruz tırabzanımızın önce 1 çekiyoruz sonra 2 sonra 2 çekerek tırabzanımızı oluşturyoruz.

Aralar için üst kısma 2 adet zincir çekiyoruz alt kısımdan da bir adet zincir atlayıp 2. Ye  batıyoruz bir dolayıp buralara bu şekilde kafesler yapıyoruz sıra sona kadar.

Sıra sonunda 45 adet kafes yani kutucuk oluşması gerekli eğer zinciriniz kalırsa onu da sökerek  o kaba kısmı yok ediyoruz. Şimdi geçelim 2. Sıraya 2. Sırada birkaç yerde arttırma yapmamız gerekiyor hanımlar. 6 adet zincir çekerek dönüyoruz 4 zincir kenar için 2 zincir kutucuk  için olacak  tekrar bir doladım   tırabzanımızın başına battım 3 seferde yukarıya çıktım.

2 adet zincir çektim yine tırabzanların başlarına batarak  devam ediyorum bu kısımda 6 defa arttırma yapmamız  gerekiyor.

Kutucuk sayılarının 51 adet e çıkması gerekiyor. 4 kutucuk yaptım artık bir adet artırmayı yapabiliriz artırmayı nasıl yaparız diye sorduğunuzu duyar gibiyim normal kutucuğu yaptıktan sonra yine 2 adet zincir çekiyoruz ve aynı battığımız tırabzanın başına batıyoruz. Tekrar 2 adet zincir çekti sonraki kutucuğumuzun tepe kısmına batıyoruz. Diğer  kutucuklarımızı normal şekilde yapıyoruz artırma işlemi burada fark etmiyor kaçın cı kutucukta yaptığınız arkadaşlar o yüzden sıra sonuna kadar   6adet artmış kutucuk olsun yeterlidir.

Evet sıra sonuna geldik kutucuk sayımız 51 kutu oldu 4 adet zincir çektik ve sıra başına döndük burada kutucuğun içerişine batıyoruz  1 dolayıp 3 seferde yukarı kısma çıkıyoruz arkadaşlar burada baştaki tırabzanla beraber 3 adet  tırabzan yapmış bulunuyoruz. 4. Tırabzanımızı  tırabzan tepesine batıyoruz yine 3 seferde yukarı çıkıyoruz arkadaşalar.

Diğer kutucuğa geçince 2  adet tırabzan yapıyoruz son 7 tırabzanımızı 7 tırabzanımıza batarak yapıyoruz 2 zincir çekiyorum ve dolamadan tırabzanımıza batıyorum ve buraya bir adet köprü yapıyorum.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.