Kemik Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

29.09.2020
311
Kemik Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kemik Kanseri Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hiperaktivite temelde psikolojik bir sorundur. en çok çocukluk çağında görülen bu sorun çocuğun kendisini kontrol edememesi sürekli olarak hareket etmesi ve aceleci yerinde duramayan bir tavır sergilemesi anlamına gelmektedir. Bu rahatsızlığın gözlendiği çocuklar kendi akranlarına kıyasla çok daha hareketlidir ve duygusal ve fiziksel olarak aşırı davranışlar sergilerler. Bu aşırı hareketler ilk dönemlerde herhangi bir rahatsızlık oluşturmasa da sonraki dönemlerde çocuğun okula başlaması ile daha çok güzel batar hale gelir.

Hiperaktivite durumu halk arasında düşünülenin çocuğun şımarık olması ya da laf dinlememesi durumu değildir. Bu durum tamamen bir psikolojik sorundur ve çocuğun elimde değildir. çocuk tarafından kontrol edilmesi çok zor olan bu rahatsızlık aynı zamanda çocuğun sosyal yaşamını da bozmaktadır. Çevresindeki arkadaşları ve ailesi ile olan etkileşimi bozulan çocuk hastalığın belirtilerini daha yoğun gösterebilir.

Hiperaktivite gözlenen çocukların daha ciddi seviyelere ulaşması için uzman kontrolünde tedavi edilmeleri önemlidir.

Hiperaktivite Sebepleri

Hiperaktivite sıkla sanıldığının aksine çocuk doğduktan sonra değil çocuk doğmadan önce başlar. bu dönemde hiperaktivite görülen bebeklerin anneleri henüz hamilelik döneminde iken bebeğin çok hareketli olmasından şikayetçi olurlar. Bu hareketlilik genetik bir faktör olarak bebek doğmadan önce ortaya çıkmaktadır.

Hiperaktivite doğuştan gelen bazı bozukluklar sebebiyle ortaya çıksa da çocuğun doğumundan sonra dış faktörlerin uygun olmaması durumunda giderek daha şiddetli hale gelebilir. Çocuğun hiperaktif davranışları kontrollü bir şekilde davranılmazsa çocuk kendini yalnız hisseder ve bu davranışların etkisini daha da arttırır.

Kemik Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Hiperaktif davranışlar çocuk henüz doğmadan önce başlayabilir ancak bu durum şart değildir. Hiperaktivite gösteren kişilerde en başlıca belirtiler şunlardır:

  • Huzursuz tavırlar
  • Sürekli olarak ağlama durumu
  • Az uyuma hatta bazı durumlarda hiç uyumama
  • Müdahale eden kişilere gösterilen aşırı tepki
  • Kolay sinirlenme ve geç sakinleşme

Bu rahatsızlık psikolojik bir rahatsızlık olduğu için bebeklik döneminden başlayarak çocukluk dönemine ve kontrol edilemezse ilerleyen dönemlere de sıçrayabilir. Burada verilen belirtiler de bebeklik döneminden itibaren gözlenebilmektedir.

Buna ek olarak özellikle çocukluk döneminde hiperaktivite görülen çocuklarda odaklanma problemi gözlenir. Kendileri de oynadıkları oyna ya da yaptıkları işe tam olarak veremezler. Çok kolay sıkılırlar ve herhangi bir durumda sıra beklemekten nefret ederler.

Aynı zamanda yine çocukluk döneminde sürekli olarak bir panik havası ve koşuşturmaca hakimdir. genellikle çocuğun çevresindeki yetişkinler ve akranları onun enerjisine yetişemezler. Yine bu tip çocuklarda verilen görevleri yerine getirmeme alışkanlığı vardır. Özellik ve öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin verdiği görevleri yerine getirmeyi hiç istemezler.

Hiperaktivite Tanısı Ne Zaman ve Nasıl Koyulur?

Hiperaktivite genellikle çocukluk döneminde fark edilir ancak çocuk okula başladıktan sonra net bir şekilde rahatsız edici hale gelir. Özellikle çocuğun öğretmeni ve arkadaşları tarafından sürekli olarak uyarılması durumu hiperaktiviteden şüphelenilmesi için yeterlidir. Daha sonra bu tip çocuklar uzmanlar eşliğinde muayene edilerek hiperaktivite tanısı konulabilir.

Hiperaktivite tanısının konulması için herhangi bir yaş bulunmamaktadır. çocuğun ilkokul döneminden ergenlik döneminin sonuna kadar hiperaktivite tanısı konulması mümkündür.

Hiperaktivite Nasıl Tedavi Edilir?

Hiperaktivite çocukta görülen duruma göre ilaçlı ya da ilaçsız olarak tedavi edilebilir. Bu durum tamamen uzmanının kontrolünde olmalıdır ve uzman karar vermelidir. Tedavi nasıl yapılırsa yapılsın sonucunu başarılı olması kuvvetle muhtemeldir.

Günümüzde her 100 çocuktan 5’inde hiperaktivite durumu gözlenmektedir. Artık toplumunda bilinçlenmesi ile bu gibi durumların tedavileri rahatlıkla gerçekleştirilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.