Kalp Kapak Hastalıkları Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

26.09.2020
363
Kalp Kapak Hastalıkları Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp Kapak Hastalıkları Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

İnsan kalbinde 4 farklı kapakçık vardır. Bu kapakçıklar gün içinde sürekli olarak hareket etmektedir. İnsan fark etmeden her an hareket eden bu kapakçıklarda yaşanan bazı sıkıntılar kişinin günlük hayatına yansıyabilir. Bunun dışında yine kapakçıklarda görülen sıkıntılar ciddi risk faktörleri olabilir.

4 farklı kalp kapakçığı:

 • Mitral
 • Aort
 • Triküspit
 • Pulmoner

olarak isimlendirilmektedir.

Kalp kapakçıklarında gözlenen rahatsızlıklar iki temel sebebe dayanmaktadır. Bunlar kalp kapakçığında gözlenen daralma var ya da kalp kapakçığında gözlenen yetersizlik durumu olabilir. Kalp kapakçığında yetersizlik oluşması durumunda kapakçık kanı durdurmak da zorlanır ve kanı geri kaçırır.

Bu kapakçık hastalıklarının farklı sebepleri olabilir. bazı hastalıklar doğuştan gelen faktörlere bağlıyken bazı hastalıklarda ilerleyen yaş ile ortaya çıkabilir.

Günümüzde gelişen teknoloji ve tıp imkanları sayesinde kalp kabarcıklarında görülen rahatsızlıkların büyük oranda tedavi edilmesi mümkündür. Bu tedaviler sırasında bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekirken bazı durumlarda sadece ilaç tedavisi uygulanır.

Kapak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kalp kapaklarının kaynaklanan şikayetler ve belirtiler hangi kapakçıkta sorun olduğuna göre farklılık göstermektedir. bu rahatsızlıkların oluşmasından hemen sonra yani hastalığın erken evrelerinde kişinin herhangi bir şikayeti olmazken genellikle ilerleyen evrelerde şikayetler gözlemeye başlamakta ve artmaktadır.

Bu rahatsızlık durma arttıkça kişide bazı belirtiler ciddi seviyelerde ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu belirtiler:

 • Sık görülen çarpıntı
 • Çabuk yorulma
 • Gün içinde görülen halsizlik
 • Nefes alamama durumu
 • Tıkanma benzeri his

olarak sıklıkla görülmektedir. Bunlara ek olarak bazı kalp kapakçığı hastalıklarında herhangi bir belirti olmamasına rağmen rutin kontroller sırasında hastalık ortaya çıkabilmektedir. bu şekilde erken ve herhangi bir zararı olmadan tespit edilen hastalıklar ilerleyen dönemlerde kişinin rahatsızlanmaması için son derece önemlidir.

Kapak Hastalıklarının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kalp kapakçıklarında görülen hastalıkların teşhis edilmesi için birbirinden farklı yöntemler kullanılmaktadır. Hastanın kardiyoloji bölümünde rutin kontroller sırasında üfürüm adı verilen durumun gözlenmesi ile beklenmedik bir şekilde kalp kapakçığı ya da farklı bir kalp hastalığı teşhis edilebilir.

Bu gibi tesadüfi durumların dışında herhangi bir kalp hastalığından ya da kalp kapakçık hastalığına şüphelenilmesi durumunda genellikle radyoloji teknikleri kullanılmaktadır. bu teknikler kalp ve kapakçıkların durumları aynı zamanda pozisyonları hakkında net bilgiler vermektedir.

Teşhis aşamasında en sık kullanılan yöntemler:

 • EKG
 • Göğüs Röntgeni
 • Ekokardiyografi

olarak sıralanmaktadır.

Bu yöntemler genellikle belirtilen sırayla uygulanır. Aynı zamanda hastada şüphe duyulan rahatsızlığın hangi yöntemle en iyi şekilde tespit edileceği belirlendikten sonra uygun olan yöntem kullanılır. Bu nedenle teşhis aşamasında bu üç yöntemin hepsi aynı anda ya da sadece bir tanesi kullanılabilir.

Kalp Kapakçık Hastalıklarının Tedavisi

Kalp kapakçıklarında gözlenen rahatsızlıkların tedavisi için uygulanan iki temel yöntem vardır. Bu yöntemler kapakçığı değişimi ya da onarımı olarak ayrılmıştır. Bir kalp kapakçığının içinde bulunduğu durumdan kurtulması için onarılma şansı varsa öncelikle bu yöntem tercih edilir.

kalp kapakçığının herhangi bir şekilde onları olması mümkün değilse değiştirilmesi gerekir. Kalp kapakçığı değişimi birebir aynı dokuda üretilmiş biyomalzemeler ile yapılmaktadır.

Kapakçık değişimi durumunda kişinin hasarlı kalp kapakçığı bulunduğu yerden çıkartılır ve bunun yerine mühendisler tarafından üretilmiş aynı görevi görecek mekanik kapakçık yerleştirilir. Bu kapakçıklar biyoinert oldukları için kalp dokusu ile herhangi zararlı bir etkileşme girmezler.

Çok uzun yıllar boyunca güvenle kullanılabilen bu kapakçıklar genellikle kişinin hayatı boyunca herhangi bir sorun çıkartmadan kullanılabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.