Hamilelikte (Gebelikte) Yenmemesi Gereken Gıdalar

30.09.2020
459
Hamilelikte (Gebelikte) Yenmemesi Gereken Gıdalar

Gebelikte tüketilmemesi gereken gıdalara dikkat edilmesi önemlidir, Çünkü gebeliğin ilk 3 ayında organlar oluşum evresindedir ve burada sadece oluşum evresi genetik bağımlı olan bir şeydir dış etkenler Bu sırada kromozom yapısını etkileyerek bebekte birtakım anormalliklere neden olabilirler.

Hamilelik sürecinde yenmemesi  gereken gıdaların Başında aşırı katkı maddelerinden oluşan Sosis, Salam hazır Fast food ve dondurulmuş gıdalar gelir, Ayrıca ada çayı ve yeşil çayı gibi Bitkisel kaynaklı östrojen içeren gıdaların tüketilmesi önermiyoruz yine ağır metal bulundu içinde midye konserve ton balığı bunların yemekler fazla tüketilmemesi taraftarı değiliz.

Çay kahve içilebilir ama aşırı Kafein yükünden kaçınmamız gerekmektedir, bunların da miktarı bellidir günlük bir gebenin tüketeceği Kafein miktarı 200 miligramın geçmemelidir. Bu da yaklaşık 2 orta boy kupaya denk gelmektedir ya da 2 fincan tane Türk kahvesine denk gelmektedir, bunlarda tüketilecek se mutlaka yemekten 2 saat sonra tüketilmesi önerilmektedir Çünkü Demir emilimini bozmaktadır. Yine Demir emilimini bozduğu için kepekli gıdalardan uzak durmanızı öneririz , Bunların dışında özelikle yumurta ve etin iyi pişirilerek tüketilmesi önemlidir.

Hamilelikte asla tüketilmemesi gereken gıdalar?

 1. Alkol

2. Sigara

3. Aloe vera Adaçayı gibi bitki çayları Bunlar düşük tehlikesine yol açabilir

4. çay kahve çay ve kahvenin Kafein içeriğinden dolayı Rahim kaslarını bir gebze gevşemesi erken doğuma yol açabiliyor bu yüzden çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Bunun dışında beyaz ekmek ve pirinç bunları da olmazsa olmaz söylemeden geçemeyeceğimiz gıdalardandır, Bunlar da çünkü annenin hamilelikte kan şekerini çok yüksek derecede arttırıp bir anda düşürdüğü için gestasyonel sebebine yol açabilir.

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Balık ve Deniz Ürünleri Nelerdir?

Gebelik Sürecinde Uzak Durulması Gerek Balık Çeşitleri;

Mezgit Balığı, Berlam Balığı, Kefal Balığı, Levrek Balığı, Lüfer Balığı, Barbunya Balığı, Kalkan Balığı

Gebelikte Tüketile bilen Balık Çeşitleri

İstavrit Balığı, Hamsi Balığı, Uskumru Balığı, Palamut Balığı

Bunların Dışında Uzak Durmanız Gereken Gıdalar;

Çiğ balıklar ve sakatatlar kaçınılmalıdır,

Kızartmalar ve aşırı yağlı gıdalar tüketilmemelidir,

Karaciğer gibi yüksek miktarda A vitamini içeren besinler yine gebelikte tüketilmemesi gereken gıdaların içindedir,

Aşırı Şeker içeren yiyeceklerden son derece uzak durulmalı,

En önemlilerden biride Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerine dikkat edin,

Soya ürünleri uzak durulmalıdır,

Gebelikte Meyan kökü Tüketimi yapılmamalı,

Hamilelikte Fıstık ya da fıstık ezmesi

NOT; İnsan genetiklerinde değişiklik göründüğü için mutlaka tüketim ürünleri doktorunuza danışılmalıdır çocuk gelişimi anne karnında başlar bu nedenden dolayı gıda beslenmelerini doktor danışmalı yapmanız öneriyoruz. Çocuğunuz geleceği sizin ellerinizde bu nedenle anne adayları hamilelik sürecinde neler tüketmeli neler tüketmemeli bunlara çok dikkat etmeli ki  çocuğunun gelişimi anne tarafından düzenli olduğunda çocuk doğduğunda sağlıklı ve gelişimi düzgün bir birey olarak dünyaya gözünü açar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.