Hamilelikte Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Kurallar!

30.09.2020
534
Hamilelikte Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Kurallar!

Merhaba değerli anne adaylarımız, uzun süredir beklediğiniz mutlu haberi aldınız… Evet, artık siz anne adayısınız ama bu süreçte hem kendiniz için hem de çocuğunuz için dikkat etmeniz kurallar vardır.

Bugün sizlere annelik adayının ilk gününden doğum yapacağınız güne kadar yapmanız gereken altın kuralları sizlere anlatmak istiyoruz.

NOT: Bunları yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın.

* Hamilelikte Egzersiz (Spor)

Hamilelik sürecinde egzersizin sizin ve çocuğunuz için birçok faydası vardır ama egzersizin yaparken aşırı yorgunluk yaratacak kadar yapmamanız gerekmektedir. Doğum sürecinde çok aşırı enerji gerektireceğinden dolayı tam formda olmanız gerekmektedir.  Bu nedenle mutlaka her sabah ve akşam açık ve temiz havalarda hafif tempoda yürüyüş yapmanız mutlaka sizlere faydası olacaktır. Uzun ve hızlı tempo yorucu yürüyüşlerin sizlere faydası olmayacak, ayrıca ani hızlı hareketlerdense kaçınılması gerekmektedir.

Hamilelikte Egzersiz (Spor)

* Kilo Dengesine Dikkat Edilmesi! Hamilelikte Kilo alma

Hamilelik sürecinde kilonuza aşırı dikkat etmeniz gerekmektir. Genellikle hamilelik zamanında 9 – 13 kilo alınması normal görüle bilir Yirminci Haftaya kadar 2 – 2,5 kilo, 20 – 26 haftalarda gebelik haftasına kadar 2-2,5 kilo daha alınması normal sayılabilir.

Kilo Dengesine Dikkat Edilmesi! Hamilelikte Kilo alma

* Hamilelikte Çalışma ve Yaşam Stili

Doktorunuz aksini söylemediği sürece ani hareketlerden kaçınarak normal gün işlerinizi yapabilirsiniz, ancak aşırı yorucu ve bitkinlik hissi sunan işlerden kaçınılması gerekmemektedir.  Bunların yanı sıra Radyasyona maruz kalınan işlerden elinizden gediği kadar kaçının yoğun stresin içine girmeyin.

Hamilelikte Çalışma ve Yaşam Stili

*Hamilelikte Yolculuk Yapılır mı?

Doktorunuz aksini belirtmediği sürece kısa ve yorucu olmayan yolculuklar yapabilirsiniz. Yolculuk uzun süreli ise ve gitmek zorunda kaldığınız durumlarda her 2 (iki) saate bir durarak 10 dakika yürüyüş yapılması ve hareket yapılması önerilmektedir. Uçak yolcuğu yapmak zorunda kaldığınızda ise Kabin basıncı ayarlı uçaklar tercih edilerek yolculuk yapılar bilir. Yolculuk esnasında emniyet kemeri takmak zorundasınız bu nedenle emniyet kemeri takarken arkaya yaslanarak basıncını ayarlamanız gerekmektedir.

Hamilelikte Yolculuk Yapılır mı?

* Hamilelikte Banyo Yapılabilir mi?

Hamilelik sürecinde ve lohusalıkta banyo yapmanızda herhangi bir sorun yoktur, yalnız dikkat edilmesi gereken şeyler varır banyo aşırı sıcak yâda soğuk olmamalı basınçlı olmamasına dikkat edilmeli. Gebelik yani hamileliğinizde ani hareketler yasak olduğu için banyo ve benzeri ortamlarda kaygan zeminlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Banyo Yapılabilir mi?

* Hamilelikte Yüzüle Bilir mi?

Hamilelik yani gebelik döneminde yüzülmesinde bir problem yoktur istediğiniz zaman temiz bölgelerde yüze bilirsiniz.

Hamilelikte Yüzüle Bilir mi?

*Hamilelikte Giyim Nasıl Olmalı

Hamilelik süreci boyunca giyeceğiniz elbiseler rahat ve pratik giyimli olmalıdır vücudunuzda sıkan rahatsız eden göbek bölgenize baskı yapan lastikli giyimler kullanılmamalı doktorunuzun tavsiyesi üzerine karın duvarı yetersizliği görüldüğünde özel gebelik korselerini tercih etmelisiniz uzun topuklu ayakkabılar giyilmemeli onun yerine düz rahat ve hafif ayakkabılar tercih edilmeli duruma göre iç giyimlerinizi rahat ve hamilelik iç giyimlerinden tercih edilmeli

Hamilelikte Giyim Nasıl Olmalı

* Hamilelikte Bağırsak Hareketleri

Hamilelik boyunca bağırsak hareketlerini düzensiz ve bozulabilir Bu nedenle ileri kabızlık yaşayabilirsiniz bunları önlemek için günde 1 defa ama en az 1 defa tuvalete gitme alışkanlığı edinmelisiniz bu şikâyetlerden kurtulmak için düzenli olarak sebze ve meyve tüketmeniz gerekmekte uygun miktarda su içerek günlük basit yürüyüş ve egzersizler yapabilirsiniz sıvı tüketiminde aşırısı aşırıya kaçmadan yeterli miktarda sıvı içecekler tüketebilirsiniz.

* Hamilelikte Bağırsak Hareketleri

* Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelik süreci boyunca doktorunuzun aksini Söylemediği sürece düşük tehlikesi olmadığı sürece gebeliğin yani hamileliğin son 1 ayı harici cinsel ilişkiye girilebilir

Hamilelikte İlişki

*Hamilelik Süresinde Göğüs ve Karın Bölgesi Bakımı

Doğum öncesi ve doğum sonrası meme ve karın bölgelerinde çatlaklar ve yıpranmalar oluşabilir kesin kanıtlanmamış yöntemler olmamak beraber doktorunuza danışarak cilt bakım kremleri alabilirsiniz gebelik sürecinde Aşırı kilo almanız Karın bölgesindeki çatlakları arttıracaktır Bu nedenle kilolarınızı dikkat etmeniz gerekmektedir

Hamilelikte Bakım Güzellik
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.