Gavurdagi Salatasi Nasil Yapilir

20.09.2020
553
Gavurdagi Salatasi Nasil Yapilir

Gavurdağı Salatası Tarifi ?

Sofralarımızın baş konuğu olan salata ve millet olarak çok sevdiğimiz bir yemek olan salata ve çeşitlerinden bugün sizlere, Gavurdağı salatası nasıl yapılır onu anlatmak istiyoruz. İçine eklenen Sumak ve nar ekşisi ile muhteşem bir tat veren, gözlerine tutku katan ceviz süslemesi ile akşam yemeğinde gavurdağı salatamızı eklemeye hazırımsınız. Gavurdağı salatası oldukça kolay ve hızlı hazırlana bilen bir salata türüdür.
Salatamızın en güzel özeliği içine eklenen soğanın tadı içinde değişmesi ve bu nedenle soğan sevmeyenlere bile kendini hayran bırakan bir salatadır. Bu salatayı tattıktan sonra mutlaka tekrar yapmak ve yemek isteyeceksiniz. Gavurdağı saltasını yerken tadına doyamayacak ve tekrar tekrar mutlaka sofranızda görmek isteyeceksiniz. GAVURDAĞI salatasını mutlaka misafirlerinize tattırmanızı tavsiye ederiz, çünkü çok olumlu ve güzel görüşler alacaksınız. Lütfen Görüşlerinizi Bizlere yorum kısmında yaparsanız bizlerde bu tarifin ne kadar güzel olduğunu ve kimler tarafından beğenildiğini görebiliriz.
Gavurdağı Salatasını deneyenlere şimdiden afiyet olsun. Tarifimize başlayalım.

Gavurdağı Salatası Tarifi İçin Gerekli Malzemeler;

  • Kırmızı Domates 3 adet
  • Taze Yeşil Biber 1 Adet
  • Orta Boy Kuru Soğan 1 Adet
  • Taze 1 Demet Maydanoz
  • 4 -5 Dal Taze Yeşil Soğan
  • İri kırılmış ceviz 1 Su Bardağı
  • Bir Miktar Zeytinyağı
  • Bir Miktar Nar ekşisi
  • Bir Miktar Sumak
  • Bir Miktar Tuz

Muhteşem Gavurdağı Salatasının yapılış tarifi;
(1. AŞAMA ) Kırmızı Taze yeşil biberlerimiz ve kırmızı domateslerimizi Küçük olacak şekilde doğruyoruz.
(2. AŞAMA ) Maydanozumuz ve Taze Yeşil Soğanlarımızı ince ince kıyıyoruz.
(3. AŞAMA) Kuru soğanımızı Salatada beli olmayacak kadar küçük şekilde doğruyor ve tuz ile ovalıyoruz.
(4. AŞAMA) Hazırladığımız salata Malzemelerimiz derin ve geniş bir kaba koyarak ,iri kıyılmış cevizler, zeytinyağı ve nar ekşisi ilave edilir.
(5. AŞAMA) Sumak sevginize bağlı olarak bizim tavsiyemiz 1 yemek kaşığı sumak da eklenir ama sizler seviyorsanız biraz fazla eklebeilirsiniz.
(6. AŞAMA) Hazırladığımız malzemeleri ezmeden dikkatlice karıştırılarak servis yapabilirsiniz.
Dİkkat Edilmesi Gerekenler; Malzemeleri mutlaka bol su ile yıkamayı unutmayın, Zeytinyağının ve nar ekşisinin miktarını damak zevkinize göre artırıla bilir yada azaltıla bilir, biz ailecek sevdiğimiz için oldukça bol ekliyoruz. 🙂 Ailemizin cevizden yana görüşüde olumlu olduğu için biz bir su bardağı ekliyoruz.
Şimdi geldi bu güzel salatamızı soframıza ekleyerek kendimize güzel bir jest yapmaya.

GAVURDAĞI SALATASI NERENİN (Gavurdağı Salata Hangi Yöreye Ait)
Adındada belirtildiği gibi gavur dağı Antep – Adana yakınlarında bulunan gavur dağından almıştır, salatanın asıl memleketi ise Gazianteptir

GAVURDAĞI Salatası Sağlık Bakımında Kaç Kaloridir ?
Bir kase gavurdağı salatası ortalama olarak 110 kaloriye denk gelmektedir. İçerisinde yüksek miktarda antioksidan bulundurduğu için besleyici ve doyurucu bir salatadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.