El ve Ayak Üşümesi neden olur, Nasıl geçer ?

El ve Ayak üşümeleri neden olur, Nasıl geçer ve nedenleri nelerdir.

05.10.2020
559
El ve Ayak Üşümesi neden olur, Nasıl geçer ?

Merhaba değerli takipçilerimiz bugün sizlere El ve Ayak üşümesi neden olur ve nasıl geçeceği hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmekte olduğunu unutmayın farklı göstergelerimde olabilir. Uzun süreli masa başı iş yapana yada aynı pozisyonda çalışan kişilerde sıklıkla görülen El ve ayak üşümeleri başlıca sebeplerinden biridir kan dolaşımının yavaşlamasına neden olan bu tür pozisyonlar bu durumların başlıca sebeplerindendir.

Başlıca Ayak ve El üşümelerine sebep olan nedenleri sıralamak gerekirse;
Zayıf kan akışı (dolaşımı),
Anemi eksikliği görülen Kişiler,
Tiroit bezinin çalışmaması,
Düzensiz beslenme,
Sinir sistemindeki bozukluklar,
B12 Eksikliği,
Diyabet (şeker) hastalığı,

ve buna benzer bir çok etkenler, bu ve benzeri şeyler artırılabilir.
EL ve Ayak Üşümesine Karşı alınacak tedbirlerden bazıları; Ayakların ve ellerin üşümesini engellemek için en başta sorunun hangi nedenle oluştuğunu öğrenmektir. Sizlere Önerilerimiz şunlar olacaktır. Aşırı hareketsiz kaldığınızda kan dolaşımı yavaşlayacağı için evde işte yada bulunduğunuz yerlerde basit egzersiz hareketleri yapmanız olacak. Demir ve B12 eksikliği için ise düzenli beslenerek demir içeren yiyecek ve içecekler tüketmeniz.


Anlık Olarak Üşümelerden Kurtulmak İçin Basit Çözümler.
-Egzersiz;
bulunduğunuz konumda Elleriniz ve ayaklarınızı kendi ekseni etrafından yavaş yavaş çevirmek bu hareketler kan dolaşımını hızlandıracaktır.


-Giyim Tarzı; Mevsimine göre giyim seçmek en önemli kural kışın yada yazın aşırı ince veya aşırı kalın çorap giymek çözüm değildir. özelikle ayağı üşmeyen kişilerin çorap çorap seçimine dikkat etmeleri gerekmektedir. aşırı kalın yada ince olamamalı normal seviyede pamuklu bir çorap seçimi yapmaları önerilir.,


-Masaj; Ayaklardaki Kan Akışını hızlandırmak için Ayak tabanından başlanarak parmaklara doğru devamında ise bileklere doğru yavaş bir şekilde masaj uygulanması. Ellerde ise avuç içinde başlayarak dış kenaralar doğru yine aynı şekilde yavaş yavaş ovalayarak masaj yapmaktı.
-Beslenme; El ve ayak üşümelerinin en başta gelen sebeplerinden biride düzensiz beslenmedir. Tavsiyelerimizin başında düzenli balık yenmesi ve sigara ve alkolden uzak durulmasıdır.

Ayak Bilekleri Egzersizleri Düz Tabanlar'da İzlesinler! - YouTube


-Vitamin Destekleri; Kış aylarında kendinizi aşırı üşüyor hissettiğinizde doktorunuza danışarak vitamin desteği alınabilir.


-Sters ve bası psikolojik durumlar; İnanılması güç ama yaratılıştan gelen bir özelik olsa gerek ama ruhsal hallerde vücut üzerinde bazı değişikliklere neden olabilir, Aşırı stres ve yorgunluk hissi vücut üzerinde el ve ayak üşümeleri belirtilerine neden olabilir. Sizlere tavsiyemiz stresten her hastalık için uzak durmanız ama El ve ayak üşümelerinde strese bağlı olan sebeplerdendir. Tüm testeler yapıldığında sizin bilemediğiniz bi durum olabilir bu nedenle bazen profesyonel destek almanız gerekmektedir sizlere tavsiyemiz, uzman bir psikiyatristten destek almanız olacaktır.
Son olarak ayak üşümelerinde seçilen ayakkabı şeklide çok önemlidir sizlere tavsiyemiz günlük kullanımdaki ayakkabılarınızın seçimini yaparken dikkat etmeniz ve seçimleri doğru yapmanızdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.