Çoçuk Ve Gençlerde Zeka Geliştirme

26.09.2020
332
Çoçuk Ve Gençlerde Zeka Geliştirme

Bu yazımız 7-17 yaşları arasında çocuk ve gençlere yönelikdir

Hiçbir çocuk aptal değildir, organik bir bozukluğu olmadığı sürece hiç bir çocuk dikkatsiz , mantıksızda değildir her çocukta yaratıcılık hayal gücü vardır buna emin olabilirsiniz. Tıpkı işlenmemiş bir cevher gibidirler. Bebeğimiz ilk dünyaya geldiği andan itibaren bir şeyleri öğrenmeye ve tanımaya başlarlar. Bütün bunların yanında akıllı, dikkatli ,becerikli olmayı da öğrenirler. İlk öğrenmesi gereken unsurlardan biri öğrenmenin kendisidir.

Zeka ‘yı geliştirme ve odaklama çalışmamızda;
Çocuğumuz daha dikkatli olmayı öğrenecek.
Çocuğumuz ve dikkatli olmayı öğrenecektir.
Çocuğumuz daha becerikli ve yaratıcı olmayı öğrecek.
Çocuğunuzda daha önceden var olan zekasının tümünü kullanmayı öğrenecektir.
Çocuğunuz daha mantıklı, daha geniş açıdan bakacaktır.
Çocuk beyninin temel taşlarından biri, hatta en önemlisi hayal gücüdür Hayal güçü yeteneklerinin asıl kaynağıdır.
belirli bir eğitimden geçmezler ise belirli bir yön kazanmazsa yok olur giderler. Çağımızdaki insanlarının başlıca nitelik ve gücü düşünmedir.

Aile ve toplumun başlıca amacı çocuk ve gençlerinin en üstün meslek ve teknik düzeyine ulaşmasıdır. Bu amaçların sağlana bilmesi için başlıca 2 faktör vardır. Bunlardan biri doğal olan zeka yeteneği , ikincisi çevresel ve eğitsel olanaktır.

Zeka ince motor yetenekleri yanın da algılama , hatırlama sorunları açmak ve muhakeme etmektir , karar verme gibi çeşitli bileşenler den oluşmaktadır.

Çocuklar ve gençler bu yeteneklerini yaşına , zekasına uygun olarak ne kadar çok çalıştırır ve bu çalışmayı alışkanlık haline getirirse o kadar zekası gelişir ve olgunlaşır.

Zeka duran bir şey değildir geliştirilebilir ve ya dokunulmadığı takdirde azalabilir.

Bu çalışmalara çocuğun yaşına uygun testler yapalarak başlanır. Zeka seviyesine göre çalışmalara ve eğitimlere devam edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.