Cilt Yanıklarının Türleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

26.09.2020
536
Cilt Yanıklarının Türleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Yanıklarının Türleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Yanıklar insan cildinde farklı sebeplerle oluşabilmektedir. Cildi etkileyen bu durumların oluşturdukları tahribat miktarı da farklı olmaktadır. Etkinin şiddetine bağlı olarak cildin yüksek seviyelerde etkilenmesi ve hatta son derece ciddi sorunlar yaşanması mümkündür.

Bunun dışında günlük yaşamda sürekli maruz kaldığımız güneş ışınları bile ciltte yanıklar oluşturmaktadır. Bu yanıklar özellikle güneş ışınlarının dik geldiği yani etkili olduğu yaz aylarında son derece belirgin olmaktadır. Teknik açıdan bakıldığında bu yanıklar da diğer ciddi yanıklara benzer olarak cilt yanıklarıdır.

Cilt yanıklarının maruz kaldıkları durumun şiddetine bağlı olarak oluşan seviyelerine göre farklı dereceleri bulunmaktadır. 1. dereceden başlayan bu yanıkların derecesi arttıkça daha ciddi durumları ifade etmektedir. Aynı zamanda bu yanık seviyelerine sebep olan durumlar da ayrı olarak incelenmeli ve değerlendirilmelidir.

Ciltte Yanık Dereceleri

Cilt yanıkları temelde 4 farklı derecede incelenmektedir. Bunlar:

 • 1. Derece Yanıklar
 • 2. Derece Yanıklar
 • 3. Derece Yanıklar
 • 4. Derece Yanıklar

olarak sınıflandırılmaktadır.

 • 1. derece yanıklar en zararsız ve sıradan türdür. Bu yanık tipinde derinin üst bölgesi etkilenir ve kızarıklık durumu oluşur. Genellikle bu kızarıklık durumuyla birlikte birkaç gün süren acı yaşanabilir. Cildin su toplaması beklenmez. İyileşme sonrası cilt soyulur.
 • 2. derece yanıklar ise normalde daha fazla kızarıklık oluşması durumudur. Bu tipte deri üzerinde su toplama durumu gözlenir ve ciddi acılı bir süreç geçer.
 • 3. derece yanıklar oluştuğunda sadece derinin üst katmanları değil alt katmanları da etkilenir. Sinirler zarar görür ve bu bölgelerde hissiyat kalmaz.
 • 4. derece yanıklar derinin koruyucu özellikle gösteremediği ve tahribat etkisinin kaslar ile birlikte kemiklere de indiği en yıkıcı yanık tipidir.

Cilt Yanıkları Nasıl Oluşur?

Dış etkilerle sürekli temas halinde olan en önemli organ deridir. Derinin dış tabakası ise cilt olarak adlandırılmaktadır. Cildin bu kadar çok dış etkilere maruz kalması elbette ki önemli tahribatların da oluşmasına sebep olabilir.

Bu yanıklar:

 • Isı Kaynaklı
 • Elektrik Kaynaklı
 • Kimyasal Kaynaklı

olabilmektedir. Yanıkların ilk müdahalesi ve tedavisi sırasında da bu durumlar göz önünde bulundurularak tedavi gerçekleştirilmelidir. Her yanık tipine uygulanan tedavi yöntemi aynı değildir.

Kişide yanık oluşturan dış etki tespit edildikten sonra en uygun yöntem seçilmelidir.

Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Isı yanıklarına bakıldığında 1. ve 2. derece yanıklar amatörlerin ilk müdahaleleri için uygun olmaktadır. Bu yanıklar ilk aşamada kontrol altına alındıktan sonra bir kuruluşa başvurulabilir. Bu yanıklarda öncelikle soğuk su ya da bez ile bölgenin soğutulması sağlanır. Aynı zamanda yanık bölgeyi kalp seviyesinin üzerinde tutmak gerekir.

Isı yanıklarının 3. ve 4. derece olması durumunda hiç vakit kaybetmeden sağlık ekipleri çağırılmalıdır. Bir müdahale yapılması durumu daha kötü yapabilir.

Kimyasal yanıklarında yapılacak en önemli şey kimyasalın deri ile temasının derhal kesilmesidir. Bu noktadan sonra yine sağlık ekiplerinin aranması gerekir.

Deride yanık gözlenmiş ve önemli derecede tahribat oluşmuş kişilerde bu bölgenin tedavi edilmesi zahmetlidir. Bu bölgenin öncelikle iyileştirilmesi ve tamamen sağlıklı hale getirilmesi gerekir. Yanık durumuna göre bölgeye yapay deri nakli yapılabilmektedir.

Günümüzde üretilen yapay deri teknolojileri derideki kimyasal bileşim ile birebir uyum sağlamaktadır. Bu nedenle derinin üzerini kapatırken de büyük oranda başarı sağlamaktadır. Bu işlem yapılırken kaybolan sinirlerin onarımı ise çoğu durumda mümkün değildir. Derinin sağladığı avantaj ise sadece kozmetik anlamda olmaktadır.  

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.