Cilt Lekelerine Karşı Bitkisel Çözümler

26.09.2020
405
Cilt Lekelerine Karşı Bitkisel Çözümler

Cilt Lekelerine Karşı Bitkisel Çözümler

Cilt lekeleri farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Cilt lekelerinin hangi sebeplerden dolayı ortaya çıktığı önemli olmaksızın tedavi edilmesi önemlidir. Bazı durumlarda cildin son derece göz önünde olan bölgelerinde ortaya çıkan bu lekeler önemli estetik sorunlara sebep olabilir.

Cilt lekelerinin görülmesinde en büyük paya güneş ışınları sahiptir. Özellikle yaz aylarında güneş ışınları dünyaya dik açıyla geldiği için son derece etkili olmaktadır. Bu etkinlik Güneş ışınlarına maruz kalan kişilerde önemli seviyelerde cilt yanıkları gözlenebilir. Bu yanıklar aynı zamanda kontrolsüz olduğu durumlarda cilt lekelerine dönüşebilirler.

Cilt lekelerinin tedavisi için piyasada pek çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler farklı doğal bitkilerin özlerinden üretilse de daha etkili olmaları ya da daha uzun raf ömrüne sahip olmaları için farklı kimyasalları içlerinde barındırabilirler.

bu tip piyasada satılan ürünlerin gerek yüksek fiyatları gerek ve güven vermeyen içerikleri sebebiyle pek çok kişi cilt lekelerine karşı doğal yöntemleri araştırmaktadır.

1. Limon Suyu Cilt Lekelerine Karşı En İyi Çözüm

Limon ve limon suyunun cilt üzerindeki yararlı etkileri saymakla bitmez. yüksek asidik özelliği sayesinde cildin yenilenmesi ve taze öğrenmesini sağlayan limon aynı zamanda cilde uygulandığında lekelerin yok olması ve cildin beyazlamasını sağlar.

Özellikle açık ten rengine sahip kişilerde orijinal ten rengine tekrar elde etmek ve açıkta onlara geri dönmek için limon suyu sıklıkla uygulanmaktadır.

Limon suyunun uygulama şekli değişiklik gösterebilir. Limon suyunu taze limondan sıkarak direkt olarak deri üzerine uygulayabilirsiniz. Bu durumda limon suyu daha etkili olacağı için maksimum 20 dakika bekletmelisiniz.

bu yönteme bir alternatif olarak bir bardak suyun içine 1 adet limonun suyunu sıktıktan sonra leke gözlenen bölgelerini uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında cildinizi yıkamak isterseniz en az bir saat beklemelisiniz. bu uygulama sayesinde cildiniz limon suyunu daha verimli ve kontrollü bir şekilde emecektir.

2. Elma Sirkesini Mutlaka Deneyin

Genel olarak asidik özellik içeren formüller cilt üzerinde yenileme etkisi yapmaktadır. Ciltteki dokulara kontrollü bir şekilde zarar veren bu asitli formüller cilt dokusunun daha yüksek hızla yenilenmesini sağlamaktadır.

Bu nedenle limon suyunda olduğu gibi elma sirkesinde de içerdiği asit sayesinde etkili bir cilt yenileme ve tazeleme özelliği bulunmaktadır. Elma sirkesini cilt lekelerinin gözlendiği bölgelere direkt olarak uygulayabilirsiniz. bu uygulamadan sonra 15 dakika ile 20 dakika aralığında elma sirkesini cildiniz üzerinde bekletin.

Elma sirkesini direkt uygulamanın yanında rutin bir bakım amacıyla yine limon suyunda olduğu gibi sirkeli su ile karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Yapılan bu uygulama sonrasında herhangi bir durulama yapmanıza gerek kalmadan sirkenin kontrollü bir şekilde cildiniz tarafından emilmesini sağlayabilirsiniz.

3. E Vitamini Cilt Lekeleri İçin Çok Faydalı

Direk cilt üzerine uygulanan bileşenler kadar tüketilen bileşenlerde çok önemlidir. Sağlıklı bir cilt elde etmek için sağlıklı beslenmek gerekir. Beslenme alışkanlığının kontrol edilmesi özellikle cilt bakımı adına yeterli miktarda E vitamini alınmasına bağlıdır.

E vitamini içeren besinlerin tüketimine ek olarak deri üzerinden uygulanan kremlerle de E vitamini alınabilir. Piyasada satılan leke giderici ve cilt beyazlatıcı kremlerin hemen hepsinde E vitamini kullanılmaktadır.

Buna ek olarak çinko kullanımı da cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Ancak çinko kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalıdır. Bu nedenle cilt lekesinden dolayı sorun yaşayan ve bu duruma karşı çinko kullanmak isteyen kişilerin çinko kullanmadan önce mutlaka doktora başvurması gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.