Çatlak Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

26.09.2020
409
Çatlak Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Çatlak Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

İnsan cildinde çatlaklar farklı sebeplerle ve her yaşta görülebilmektedir. Özellikle hızlı kilo kazanılan ve hızlı kilo verilen dönemlerde çatlakların sıklıkla görülmesi son derece normaldir. Derinin hızla esnemeye ayak uyduramaz ve cilt aynı hızda genişleyemez ya da daralamaz. Bunun sonucunda da çatlaklar oluşur.

Derinin farklı tabakaları vardır. Kişinin kilo değişimleri sonucu dermis tabakasının bu değişime aynı hızda ayak uyduramaması durumunda dermis tabakasında çatlaklar gözlenir. Çatlakların oluşumu herhangi bir sağlık problemini tetiklemez ancak kişinin estetik görünümünü bozar.

Deri çatlakları oluşmalarının üstünden geçen zaman göre farklı renklerde görünür. Oluşumunda hemen sonraki dönemlerde mor bir görünüme sahip olan çatlaklar kişinin cilt tipine göre 1 yıla kadar bu şekilde kalabilir. Ardından her geçen gün çatlak rengi açılır ve ten rengine yaklaşır. Belirli bir sürenin sonunda da tamamen ten rengi ile aynı tona gelir.

Deri Çatlakları Neden Oluşur?

Derinin temelde 3 farklı tabakada toplandığını söyleyebiliriz. Bu tabakalar üst tabakadan alt tabakaya doğru:

  • Epidermis
  • Dermis
  • Hipodermis

olarak sıralanmaktadır.

Bu tabakalardan çatlaklar da en çok rolü oynayan dermiş tabakasındaki elastin ve kollajen adı verilen maddeler sayesinde derinin esneklik kabiliyeti kazanması sağlanır. Bu bölgede bulunan liflerin kopması durumunda cilt üzerinde gözle görülür ve hoş olmayan deformasyonlar ortaya çıkar.

Bu durum hem erkeklerde hem de kadınlarda görülse de özellikle kadınlarda gebelik döneminde önemli sorunlardan biridir. Cildin hızlı bir şekilde esnemesi dışında normalin çok üzerinde esnemesi de çatlaklara yol açmaktadır. Gebelik döneminde normal toleransın çok üzerinde esnemesi gereken ciltte çatlaklar gözlenir.

Gebelik dönemindeki çatlaklar özellikle karın bölgesinde gözlenmektedir. Bu çatlakların hangi oradan oluşacağı ve ne kadar görüneceği de tamamen kişinin cilt tipine bağlıdır.

Deri Çatlaklarının Belirtileri Nelerdir?

Vücutta çatlak oluşumunun herhangi bir hissiyatı yoktur. Bu nedenle acı ya da ağrı gibi bir durumla karşılaşmak mümkün değildir. Çatlakların oluşumu ancak gözle tespit edilebilmektedir. Çatlak oluştuğunu fark eden kişiler özellikle bu çatlakların hangi renkte olduğuna dikkat etmeliler. Çatlaklar mor renkliyse yeni oluştukları anlaşılabilir.

Çatlak oluşumu teoride tüm bölgelerde gözlenebilir ancak en sık görülen bölgeler genelde göğüsler, bacaklar, kol içleri ve sırttır.

Hormonların çatlak üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Buna bağlı olarak da kadınlarda ve erkeklerde sıklıkla farklı bölgelerde çatlakların görülmesi hormonal farklılıklarla açıklanabilir.

Deri Çatlaklarının Tedavisi Nasıl Olur?

Deri çatlakları günümüze kadar bir tedavi yöntemi gerektirmemiştir. Tıbbi müdahaleler için öncelikle hastalığın ne kadar hayati olduğuna bakılmaktadır. Bu durum herhangi bir hayati duruma sebep olmadığı için klinik bir durum değildir. Bu nedenle de tıp camiasında deri çatlakları üzerine spesifik tedaviler uzun süre düşünülmemiştir.

Gelişen teknoloji ile birlikte insanların estetik kaygılarının da artmasıyla farklı imkanların kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Bu şekilde derinin farklı katmanlarında tedavi sağlayabilen lazer teknolojilerinin fark edilmesiyle deri çatlaklarının da önemli oranda giderilebildiği görülmüştür.

Deri çatlaklarını önlemek ve tedavi etmek için yöntemler:

  • Gebelik döneminde kullanılan ve deriye esneklik veren kremler
  • Hızlı kilo kaybı yaşanan dönemlerde kullanılan kremler
  • Çatlakların hemen gözlenmesinden sonra kullanılan farklı krem ve ilaçlar
  • Lazer tedavisi

Bu yöntemlerden kremler çatlakların tamamen geçmesini ya da hiç oluşmamasını sağlamasa da büyük oranda azaltabilmektedir.

Bunların içinde en etkili yöntem olarak bilinen lazer tedavisinde sorunlu bölgeye yüksek enerjili lazer ışınları gönderilir. Bu lazer ışınları ile derinin kontrollü deforme olması ve kendini yenilemesi sağlanır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.