Aşerme Ne Demektir?

28.09.2020
532
Aşerme Ne Demektir?

Hamilelikte aşermek işin güzel yanlarından birisidir. Peki, aşerme gerçekten var mıdır?

aşeren gebe hanımlarımız ne yapmalı ? Aşerme ne zaman başlar sorusuna cevap bulacağız.
Aşerme Nedir?
Aşerme yemeklere duyulan isteğin artması demektir. Mesela kış ortasında dağ çileği istenmesi, yada şeftali istenmesi gibi.
Pek çok hamile, aniden bir yiyeceğin kokusunu tadını hissetmesi ve şiddetli bir şekilde bunu yemek istediğini belirtir.
Çoğu hamilemiz tuzlu bazısı , tatlı ,bazısı ekşi yiyecek ve içecek yemek istiyor.

Aşerme tatlı ,ekşi, tuzlu, acılı, canın o an ne istiyorsa aşerme işlemi ona göre ilerliyor.
Hamilelik belirtisi olarak bilinse de aşermek, bilimsel olarak kanıtlanmış bir test yoktur.

Yani, “hamileler aşerir” diye net bir kural yok.

Bazı uzmanlarımız, aşermenin hormonal bir değişikliğin bir sonucu ortaya çıkan bir durum olduğunu söylüyor.

Aşermenin bilimsel kaynakları şu şekilde açıklayabiliriz;

Hormonal değişiklikler hamile kadında bazı besinlere aşırı şekilde istek uyandırıyor o besini yeme isteğinin aşırı bir şekilde artması gibi.
Beyinde bir etkisi olan hormonlar, östrojen ve progesteron, bu dayanılmaz dürtülere neden oluyor ve buda besinlere duyulan isteğin artmasına neden oluyor.

Hamilelikte koku ve tat alma duyusu daha da güçleniyor besinlere duyulan isteği daha da artırabiliryor.
Gebelikten önce iyi beslenmeyen yediğine içiti ği ne dikkat etmeyen ve hamilelikte beslenme konusuna yeterince dikkat etmeyen bayanlarda da bazı vitamin, mineral eksiklikleri de aşermeye isteğine neden oluyor.

Aşerme Ne Zaman Başlar?
Aşerme hakkında bilimsel bir araştırma yoktur. Çoğu hamile bayan gebeliğinin başlarından itibaren canının bir şeyler çekmesini yaşayabilir. En çok hamileliğin 3 ayından itibaren bu duyu artmaktadır.
Kimi gebede hamilelik boyu bu istek türü devam etmektedir. Bu istek hiç olmadık zaman hiç mevsimi olmayan yiyecekleri isteme gibi .
Bu arada kusma ve bulantı da aşermeye eşlik edebiliyor.

Aşermenin Nedeni Nedir?
Hamilelikte daha fazla koku duyusu artan anne adayı bazı besinleri anımsaması bir neden olabilir bu aşermeye . Hamilelik döneminde oluşan hormonal değişiklikler ya da kan şekeri seviyelerinde olan değişimlerin etkisi de olabiliyor. Bazı besinlere ve maddelere vücudun ihtiyaç duymasının bir sonucu da olabilir.

Neleri Aşerebilirsiniz?

Gebelik boyunca devam eden ya da gebeliğin ilk üç ayı süren aşerme durumunda farklı besinlere istek duyulabilir. Bu istek aniden gelen ve akla gelmedik yiyecekler ve içeceklerdir. Bunların hepsi sağlığa yararlı yiyecek ve içecekler olmaya bilir. Dediğim gibi o an ne aklına geliyorsa vücut ne istiyorsa hamile adayı ona aşere bilir. Aniden gece gözünü açıp acı tuzlu yada tatlı , ekşi yiyecek ve içecekler isteye bilir. Bu yiyecek ve içeceklerin başlıca ları şunlar olabilir;

Turşu, baklava, tropikal meyveler gazlı içecek en sık duyulanları olsa da toprak, kil, kiremit tozu, limontuzu, nişasta, un, kabartma tozu gibi istekler de söz konusu olabilir o yüzden hamile bir eşiniz var ise her şey e hazırlıklı olabilirsiniz. Gecenin bir yarısı kendinizi bir manavda bulabilirsiniz yada acık bir market arayabilirsiniz. O yüzden baba adayları bu dönemde biraz daha sabırlı olmalıdır. Bu dönemde hamile adayları isteksizce bir sey ler canları çekebilir ve istek de bulunabilir.
Hamilelikle ilgili farklı makalelerimizi buraya tıklayarak bulabilirsiniz .

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.