Cilt Beyazlatmak İçin Etkili Doğal Tarifler

26.09.2020
436
Cilt Beyazlatmak İçin Etkili Doğal Tarifler

Cilt Beyazlatmak İçin Etkili Doğal Tarifler

Cilt bakımı güzellik adına son derece önemlidir. Bazı dönemlerde kişinin cildine yeterli bakımı yapmaması cildin estetik görünümünü kaybetmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda özellikle açık tenli kişilerde cildin kararması ya da lekelerin oluşması sıkça rastlanan bir durumdur.

Bu sorundan rahatsız olan kişiler cilt beyazlatma yöntemlerini araştırmaktadır. Piyasada bu doğrultuda pek çok ürün bulunsa da çok kişi doğal tariflere yönelmektedir.

1. En Etkili Çözüm: Yoğurt Maskesi

Yoğurt cilt için her anlamda çok faydalıdır. Yapısında bulunan yağ ve aminoasitler sayesinde cildin beslenmesini sağlar. Bu anlamda yoğurdun cilde direkt olarak uygulanmasının dışında tüketilmesi de son derece faydalıdır.

Tahmin edilebileceği üzere cilt bakımı anlamında yoğurdun en yaygın kullanımı yoğurt maskesi şeklindedir.

Bu maskenin tamamen ev yapımı ve doğal bir yoğurttan olması gerekir. Bu doğal yoğurt düzgün bir pH değerine sahip olacağı için her gün uygulamasında herhangi bir sakınca yoktur.

Kişi yoğurt maskesini yüzüne uyguladıktan sonra yaklaşık 20 dakika bekleterek ardından bol su ile yıkanmalıdır. Maskenin temizlenmesi için ekstra herhangi bir temizlik ürününe ihtiyaç yoktur.

2. Yulaf Unu, Yoğurt ve Limon Karışımı

Yoğurt cilt beyazlatma konusunda son derece iyi bir performans sergilese de bundan daha iyisine ihtiyacı olanlar fark ve eklentiler ile güzel bir maske yapabilirler. Bu maskenin içeriğinde yoğurda ek olarak limon suyu ve yulaf unu bulunmaktadır.

Limon suyunun cilt üzerinde kararma karşıtı olduğu ve beyazlatma etkisinin bulunduğu bilinmektedir. Bu karışım direkt olarak yoğurdun uygulamasından daha etkili bir karışımdır. Bu nedenle ciltte uzun süre kalması kaşıntı ve kuruluk hissine sebep olabilir.

Cilde uygulandıktan sonra maksimum 30 dakika içinde ciltten temizlenmesi gerekir. Bol su ile yıkanarak temizlenen bu maskenin ardından kişinin cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanması son derece önemlidir.

3. Limon ve Limon Suyu

Limon suyunun cilt beyazlatma konusundaki yeterliliği herkes tarafından bilinmektedir. Cilt lekelerinden şikayetçi olan ve cildinin daha beyaz görünmesini isteyen kişiler limon ve limon suyundan faydalanabilirler.

Limon suyu direkt olarak cilde uygulanabildiği gibi su ile seyreltilerek de uygulanabilmektedir. Özellikle Yaz ayları gibi cilt lekelerinden sıkça ve etkili görüldüğü aylarda direkt olarak limon suyunun uygulanması uygundur.

Bunun dışında ince dilimler şeklinde kesilmiş limonların lekeli bölgenin üzerine koyulması da bölgenin beyazlamasında son derece etkili olacaktır.

Aynı zamanda limon suyu kireçsiz içme suyu ile seyreltilerek de kullanılabilir. Bu karışım özellikle genel bakım amacıyla kullanılmaktadır. Yani herhangi spesifik bir bölgenin beyazlamasından ziyade genel olarak cildinin beyaz kalmasını isteyen kişiler her gün bu bakımı uygulayabilirler.

4. Salatalık Maskesi

Salatalık cilt üzerine beklenmedik derecede iyi sonuçlar vermektedir. Salatalık cilt üzerine uygulandığında direkt olarak etkili bir beyazlatıcı olmasını beklemek doğru değildir.

Salatalık uygulaması temelde cildin ihtiyaç duyduğu bakımı düzenli olarak cilde sağlamaktır.  yapılan bu bakım sayesinde cilt kendini çok daha hızlı ve sıkça yeniler. İhtiyaç duyduğu yapı taşlarını ve nemi normalden daha kolay elde eden cilt kendisini rahatlıkla yenileyebilir.

Salatalık ince dilimler halinde kesilerek cilt üzerine uygulanabildiği gibi salatalık maskesi de son derece popüler bir uygulamadır.

Salatalık maskesi hazırlarken salatalık dövülerek ya da sıkılarak püre haline getirilir. Daha sonra püre haline getirilen salataların içine isteğe bağlı olarak bal ve limon suyu eklenebilir. Burada kullanılan bal maskenin daha yoğun bir kıvam almasını sağlamaktadır. Daha sonra hazırlanan maske cilde uygulanır ve yaklaşık olarak 45 dakika beklenir. Ardından cilt yıkanır ve temizleme jelleri ile temizlenir. Bu uygulamadan sonra nemlendirme ihtiyacı duyulmaz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.